Антивандальний кріпильний виріб Гамалія з функцією фіксації гайки на болту
Першу різьбу придумав Архімед і на сьогодні цим питанням мало хто цікавиться, але проблема фіксації різьбового з'єднання болта та гайки дуже актуальна і коштує мільярди доларів. Кожне різьбове з'єднання де є болт та гайка, особливо в відповідальних місцях де присутня вібрація, потребують додаткових способів фіксації гайки на болту, при яких гайка по відношенню до болта буде зберігати стаціонарне положення.
Переваги антивандального кріпильного виробу Гамалія з функцією фіксації гайки на болту
Кріпильний виріб Гамалія з функцією фіксації гайки на болту має просту та надійну конструкцію, малу собівартість виробництва аналогічну до собівартості виробництва корончатих гайок для шплінтової фіксації та придатний для промислового виробництва на існуючому обладнанні з існуючими технологіями.
Аналіз проблеми
До над надійних способів фіксації гайки на болту на сьогодні можна віднести:
- Шплінтова фіксація, при якій використовується корончата гайка, болт з отвором та шплінт, який запобігає само відкрученню гайки. Недолік даного методу висока трудоємність роботи та мала надійність фіксації. Шплінт зрізається при зусиллі 30 Н/м.
- Стопорні гайки Hard Lock.
Недолік японських гайок є їх над висока складність у виробництві з високою ціною, яка перевищує ціну аналогічного кріплення з шплінтом в 40 разів.
Конструкція кріпильного виробу Гамалія
Кріпильний виріб Гамалія складається з болта 1, нарізі на ньому 2 та заглиблень 3 виконаних на його торці радіально з рівними відступами один від одного у формі шліцьових пазів (надалі шліцьові пази). Гайки 4 та нарізі 5 в ній, яка відповідна нарізі 2. На торці гайки 4 виконані сегментні виступи 6 у вигляді зубців (надалі зубці), які по своїм геометричним параметрам є відповідними до шліцьових пазів 3. Зубці 6 розташовані радіально в кількості рівній до кількості шліцьових пазів 3 з відступами один від одного рівній відступам між шліцьовими пазами 3. Після закручування гайки 4 на болту 1 зубці 6 на гайці 4 розміщуються точно навпроти шліцьових пазів 3 на болту 1 після чого до зубців 6, зовні, прикладається механічний тиск в напрямку від периферії до центра, при якому зубці 6 пластично деформуються і частково заповнюють собою шліцьові пази 3 утворюючи таким чином жорстке з’єднання тіла болта 1 та гайки 4, яке гарантовано запобігає провертанню гайки 4 по відношенню до болта 1 протягом усього періоду експлуатації деталей при найбільших вібраційних навантаженнях.
В разі виникнення необхідності відкрутити гайку 4 до зубців 6, в напрямку від центру до периферії, зовні, прикладається механічний тиск, при якому зубці 6 пластично деформуються до моменту їх виходу з шліцьових пазів 3 після чого гайка 4 вільно відкручується.
Приклад де можливо наразі використати антивандальний кріпильний виріб Гамалія в промислових масштабах з доопрацюванням в вузлах.
( Інформація взята з загальнодоступних джерел.)
В Укрзалізниці були розроблені проміжні пружні скріплення КПП-5 , які в вузьких кругах обросли легендами. Ці кріплення були в деякій мірі скопійовані та видозмінені з іншого рейкового кріплення “Пендрол”. Ці типи кріплень дозволяють значно зменшити експлуатаційні витрати на обслуговування залізничного полотна, але одночасно потребують одномоментних капітальних вкладень на повну заміну залізничного полотна з новими шпалами та кріпленнями рейок до шпал. На шпали було розроблено нове ДСТУ де в самі шпали при їх виробництві замуровуються анкерні болти , які утримують кріплення КПП-5. Таким чином пройшла абсолютно легальна монополізація ринку переобладнання 25000 км. залізничного полотна в Україні з отриманням абсолютно заслужених коштів від їх інтелектуальної власності на кріплення КПП-5. На разі уже переобладнано 5000 км., але інші 20000 км. мають кріплення, які можливо модернізувати до якості кріплення КПП-5 без повної заміни полотна установивши на них пружинні клеми та надійно закріпивши їх до шпал антивандальним кріпленням Гамалія.
Також кріплення Гамалія можливо застосовувати в рейкових скріпленнях -стиках. Стик є найбільш напружене місце у колії. Близько 30-50 % витрат праці пов’язані з наявністю стиків, а 50% усього обслуговування колій припадає на підкручування гайок.
Слід зазначити, що головною причиною виходу з ладу залізобетонних шпал є ослаблення кріплень шпали до рейки.
Приблизний об’єм роботи по заміні звичайних болтових кріплень в залізничному хазяйстві з розрахунку кількості шпал на 1 км - 1840 шт. де використовується 11040 шт. болтів, гайок та шайб. На скріплення рейок потрібно приблизно 270 гайок та болтів з шайбами на 1 км..
Висновок
Наразі антивандальний кріпильний виріб Гамалія з функцією фіксації гайки на болту проходить процес патентування. Простота, надійність та ціна виробу дають змогу впровадити його практично в усіх сферах де використовується різьбове скріплення.